EPCOS - TDK Electronics B82801B0305A125
Part No.:
B82801B0305A125
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
B82801B0305A125.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 1:125 SMD
Shipping
B82801B0305A125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B82801B
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency Range:
50kHz ~ 1MHz
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
Inductance:
3 mH
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:125
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
0.8mOhm Primary, 6.5Ohm Secondary
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)