EPCOS - TDK Electronics B78417A2286A003
Part No.:
B78417A2286A003
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
B78417A2286A003.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 1:70 SMD
Shipping
B78417A2286A003 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
B78417
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency Range:
50kHz ~ 250kHz
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
Inductance:
3 mH
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:70
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
1.9mOhm Primary, 2.9Ohm Secondary
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.417" L x 0.480" W (10.60mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)