EPCOS - TDK Electronics B32924C3565M000
Part No.:
B32924C3565M000
Datasheet:
B32924C3565M000.pdf
Description:
CAP FILM 5.6UF 20% 630VDC RADIAL
Shipping
B32924C3565M000 Specifications
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
305V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
1.437" (36.50mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)