EPCOS - TDK Electronics B32672P4225K000
Part No.:
B32672P4225K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32672P4225K000.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Shipping
B32672P4225K000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
450V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)