EPCOS - TDK Electronics B32653A2472J000
Part No.:
B32653A2472J000
Datasheet:
B32653A2472J000.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL
Shipping
B32653A2472J000 Specifications
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)