EPCOS - TDK Electronics B32652A0103K289
Part No.:
B32652A0103K289
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32652A0103K289.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Shipping
B32652A0103K289 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)