EPCOS - TDK Electronics B32642B0473J
Part No.:
B32642B0473J
Datasheet:
B32642B0473J.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
B32642B0473J Specifications
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)