EPCOS - TDK Electronics B32642B0333J
Part No.:
B32642B0333J
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32642B0333J.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
B32642B0333J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)