EPCOS - TDK Electronics B32620A0302J000
Part No.:
B32620A0302J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32620A0302J000.pdf
Description:
CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
Shipping
B32620A0302J000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)