EPCOS - TDK Electronics B32520C1105K000
Part No.:
B32520C1105K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32520C1105K000.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
B32520C1105K000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)