EPCOS - TDK Electronics B32361A4206J080
Part No.:
B32361A4206J080
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B32361A4206J080.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 5% 480VAC RADIAL
Shipping
B32361A4206J080 Specifications
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
480V
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
2.756" (70.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.378" (35.00mm)