EPCOS - TDK Electronics B32032A4223M000
Part No.:
B32032A4223M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32032A4223M000.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD
Shipping
B32032A4223M000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
350V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings:
AEC-Q200, Y2
Features:
85C/85% Humidity