EPCOS - TDK Electronics B32021A3102K000
Part No.:
B32021A3102K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
B32021A3102K000.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 1.5KVDC RAD
Shipping
B32021A3102K000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1500V (1.5kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)