EPCOS - TDK Electronics B25690C3327K003
Part No.:
B25690C3327K003
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B25690C3327K003.pdf
Description:
320UF +-10% 3000V PEC MKP DC
Shipping
B25690C3327K003 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
320 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
3000V (3kV)
Dielectric Material:
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.354" Dia (136.00mm)
Height - Seated (Max):
13.583" (345.00mm)
Termination:
Threaded, Female
Lead Spacing:
1.969" (50.00mm)