American Zettler AZ822-2C-12DSE
Part No.:
AZ822-2C-12DSE
Manufacturer:
American Zettler
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Package:
Datasheet:
AZ822-2C-12DSE.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Shipping
AZ822-2C-12DSE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
American Zettler
Series:
AZ822
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
2 A
Switching Voltage:
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching:
500VA, 440W
Coil Current:
12.5 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C