LEM USA Inc. ATO-50-B225-D10
Part No.:
ATO-50-B225-D10
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
ATO-50-B225-D10.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 50A CHAS MNT
Shipping
ATO-50-B225-D10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
ATO
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Frequency Range:
50Hz ~ 60Hz
Type:
Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):
50 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.319" L x 1.260" W (33.50mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max):
1.791" (45.50mm)