R-K Electronics, Inc. ATB-24A-4-1M
Part No.:
ATB-24A-4-1M
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
ATB-24A-4-1M.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 1MIN 10A 120V
Shipping
ATB-24A-4-1M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
0.01 Min ~ 1 Min
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
24VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)