R-K Electronics, Inc. ATB-115A-3-1.5S
Part No.:
ATB-115A-3-1.5S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
ATB-115A-3-1.5S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10A 120V
Shipping
ATB-115A-3-1.5S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
115VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)