SRA Soldering Products AO9378-220-MACRO
Part No.:
AO9378-220-MACRO
Manufacturer:
SRA Soldering Products
Category:
Soldering, Desoldering, Rework Stations
Package:
Datasheet:
AO9378-220-MACRO.pdf
Description:
PRO SOLDERING STATION W/ MACRO
Shipping
AO9378-220-MACRO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SRA Soldering Products
Series:
9378 Pro
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Soldering
Wattage:
60W
Voltage - Input:
220VAC
Plug Type:
Voltage - Output:
24V
Number of Channels:
1
Control/Display Type:
Digital
Includes:
Cord, Iron, Manual, Stand, Tip
Base Unit:
Supplied Iron, Tweezer, Handle:
B028
Supplied Tips/Nozzles:
Workstand:
Temperature Range:
392°F ~ 896°F (200°C ~ 480°C)