Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24FBA2CA05-I
Part No.:
AML24FBA2CA05-I
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
AML24FBA2CA05-I.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Shipping
AML24FBA2CA05-I Specifications
Manufacturer:
Series:
AML24
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
Switch Function:
Mom-On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Actuator Marking:
Varies by Cap
Illumination Type, Color:
Incandescent
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm