Anatech Electronics Inc. AM10CR283
Part No.:
AM10CR283
Category:
Monolithic Crystals
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
AM10CR283.pdf
Description:
10 MHZ CRYSTAL FILTER
Shipping
AM10CR283 Specifications
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Frequency - Center:
10 MHz
Impedance:
50 Ohms
Insertion Loss:
2dB
Bandwidth:
5 kHz
Ripple:
Number of Poles:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.390" L x 0.750" W (60.71mm x 19.05mm)
Height (Max):
1.000" (25.40mm)