Analog Devices Inc. ADUCRF101BCPZ128
Part No.:
ADUCRF101BCPZ128
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADUCRF101BCPZ128.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 64LFCSP
Shipping
ADUCRF101BCPZ128 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
2FSK, GFSK
Frequency:
431MHz ~ 464MHz, 862MHz ~ 928MHz
Data Rate (Max):
300kbps
Power - Output:
13dBm
Sensitivity:
-116dBm
Memory Size:
128kB Flash, 16kB SRAM
Serial Interfaces:
I2C, SPI, UART
GPIO:
28
Voltage - Supply:
2.2V ~ 3.6V
Current - Receiving:
12.8mA
Current - Transmitting:
9mA ~ 32mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C