Analog Devices Inc. ADP3330ART-2.75-RL
Part No.:
ADP3330ART-2.75-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ADP3330ART-2.75-RL.pdf
Description:
IC REG LIN 2.75V 200MA SOT23-6
Shipping
ADP3330ART-2.75-RL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
anyCAP®
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
4 mA
PSRR:
Control Features:
Error Flag, Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)