Analog Devices Inc. ADP3309ARTZ-2.85R7
Part No.:
ADP3309ARTZ-2.85R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ADP3309ARTZ-2.85R7.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-5
Shipping
ADP3309ARTZ-2.85R7 Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
anyCAP®
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
2 mA
PSRR:
Control Features:
Error Flag, Shutdown
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C (TA)