Analog Devices Inc. ADP3309ARTZ-2.7-R7
Part No.:
ADP3309ARTZ-2.7-R7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ADP3309ARTZ-2.7-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-5
Shipping
ADP3309ARTZ-2.7-R7 Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
2 mA
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C (TA)