Analog Devices Inc. ADP3307ART-2.85-R7
Part No.:
ADP3307ART-2.85-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ADP3307ART-2.85-R7.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-6
Shipping
ADP3307ART-2.85-R7 Specifications
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
anyCAP®
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
2 mA
PSRR:
Control Features:
Error Flag, Noise Reduction, Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)