Analog Devices Inc. ADP3300ART-3.3-RL7
Part No.:
ADP3300ART-3.3-RL7
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ADP3300ART-3.3-RL7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-6
Shipping
ADP3300ART-3.3-RL7 Specifications
Package/Case:
SOT-23-6
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.17V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)