Analog Devices Inc. ADP166ACPZN-1.2-R7
Part No.:
ADP166ACPZN-1.2-R7
Package:
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADP166ACPZN-1.2-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6LFCSP
Shipping
ADP166ACPZN-1.2-R7 Specifications
Package/Case:
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Current - Output:
150mA
PSRR:
72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C