Analog Devices Inc. ADP166ACBZ-1.8-R7
Part No.:
ADP166ACBZ-1.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-WFBGA, WLCSP
Datasheet:
ADP166ACBZ-1.8-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4WLCSP
Shipping
ADP166ACBZ-1.8-R7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
2.4 µA
Current - Supply (Max):
6.2 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C