ARTESYN / Advanced Energy ADH700-48S50-6LS
Part No.:
ADH700-48S50-6LS
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Half Brick
Datasheet:
ADH700-48S50-6LS.pdf
Description:
DC DC CONVERTER
Shipping
ADH700-48S50-6LS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
ADH700 (700W)
Package/Case:
Half Brick
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated PoE (Power over Ethernet) Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
14A
Power (Watts):
700 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
93.5%