WeEn Semiconductors ACTT8B-800CTNJ
Part No.:
ACTT8B-800CTNJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ACTT8B-800CTNJ.pdf
Description:
TRIAC 800V 8A D2PAK
Shipping
ACTT8B-800CTNJ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 88A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)