WeEn Semiconductors ACTT12B-800CJ
Part No.:
ACTT12B-800CJ
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ACTT12B-800CJ.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A D2PAK
Shipping
ACTT12B-800CJ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 132A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)