WeEn Semiconductors ACTT12-800CTQ
Part No.:
ACTT12-800CTQ
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ACTT12-800CTQ.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220AB
Shipping
ACTT12-800CTQ Specifications
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 132A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)