WeEn Semiconductors ACTT10X-800CTQ
Part No.:
ACTT10X-800CTQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ACTT10X-800CTQ.pdf
Description:
TRIAC 800V 10A TO220F
Shipping
ACTT10X-800CTQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
90A, 99A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
55 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)