Continental Control Systems ACTL-0750-050 OPT C0.6
Part No.:
ACTL-0750-050 OPT C0.6
Manufacturer:
Continental Control Systems
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
ACTL-0750-050 OPT C0.6.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 100:1 50A INLINE
Shipping
ACTL-0750-050 OPT C0.6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Continental Control Systems
Series:
Accu-CT®
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Frequency Range:
50/60Hz
Type:
Non-Invasive (Split Core)
Current Rating (Amps):
50 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
100:1
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Size / Dimension:
2.378" L x 0.902" W (60.40mm x 22.90mm)
Height - Seated (Max):
2.402" (61.00mm)