WeEn Semiconductors ACT108-600EQP
Part No.:
ACT108-600EQP
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
TRIACs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
ACT108-600EQP.pdf
Description:
TRIAC 600V 0.8A TO92-3
Shipping
ACT108-600EQP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
800 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
13A, 14.3A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
125°C (TJ)