STMicroelectronics ACST12-7SG-TR
Part No.:
ACST12-7SG-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ACST12-7SG-TR.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK
Shipping
ACST12-7SG-TR Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)