Kingbright ACDC56-41QBWA/D-F01
Part No.:
ACDC56-41QBWA/D-F01
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
20-SMD, No Lead
Datasheet:
ACDC56-41QBWA/D-F01.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 20SMD
Shipping
ACDC56-41QBWA/D-F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
20-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
2
Size / Dimension:
0.669" H x 0.988" W x 0.148" D (17.00mm x 25.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.3V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
15mcd
Wavelength - Peak:
468nm
Power Dissipation (Max):
120mW