Kingbright ACDA56-51PBWA/A
Part No.:
ACDA56-51PBWA/A
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-SMD, No Lead
Datasheet:
ACDA56-51PBWA/A.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 12SMD
Shipping
ACDA56-51PBWA/A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
12-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
2
Size / Dimension:
0.669" H x 0.996" W x 0.094" D (17.00mm x 25.30mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
4mcd
Wavelength - Peak:
468nm
Power Dissipation (Max):
120mW