IC3D Printers ABS1752BLACK
Part No.:
ABS1752BLACK
Manufacturer:
IC3D Printers
Category:
3D Printing Materials
Package:
Datasheet:
ABS1752BLACK.pdf
Description:
IC3D ABS 1.75MM 2LB BLACK FILAME
Shipping
ABS1752BLACK Specifications
Manufacturer:
IC3D Printers
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Filament Material:
ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene)
Color:
Black
Filament Diameter:
0.070" (1.75mm)
Weight:
2.205 lb (1.00 kg)
Tensile Strength:
37.7N/mm²
Flex Strength:
60.7N/mm²
Density:
1.03g/cm³
Operating Temperature:
220°C ~ 260°C