Laird Thermal Systems, Inc. AA-040-24-22-00-00
Part No.:
AA-040-24-22-00-00
Manufacturer:
Laird Thermal Systems, Inc.
Category:
Thermoelectric, Peltier Assemblies
Package:
Datasheet:
AA-040-24-22-00-00.pdf
Description:
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 39W
Shipping
AA-040-24-22-00-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Laird Thermal Systems, Inc.
Series:
PowerCool
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Heat Transfer Type:
Air to Air
Power - Cooling:
39 W
Current:
2.6 A
Voltage:
24 V
Fan Location:
Cold Side / Warm Side
Power - Input:
62 W
Operating Temperature:
-10°C ~ 52°C
Weight:
4.0 lbs (1.8 kg)
Dimensions - Overall:
160mm L x 122mm W x 146.3mm H