KEMET A72EF2100AA00J
Part No.:
A72EF2100AA00J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
A72EF2100AA00J.pdf
Description:
CAP FILM AXL POLYPROP FOIL
Shipping
A72EF2100AA00J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Axial
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)