KEMET A70GK3330AA00K
Part No.:
A70GK3330AA00K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
A70GK3330AA00K.pdf
Description:
CAP FILM METAL POLYPROP AXL
Shipping
A70GK3330AA00K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" Dia x 0.807" L (7.00mm x 20.50mm)