Pulse Electronics A41-25-36A37
Part No.:
A41-25-36A37
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
A41-25-36A37.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Shipping
A41-25-36A37 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International High Power
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):
Parallel 1.4A, Series 700mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
25VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
71.42mm L x 58.72mm W
Height - Seated (Max):
47.63mm