Pulse Electronics A41-25-20A19
Part No.:
A41-25-20A19
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
A41-25-20A19.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Shipping
A41-25-20A19 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International High Power
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 2.5A, Series 1.25A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
25VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
71.42mm L x 58.72mm W
Height - Seated (Max):
47.63mm