Pulse Electronics A41-175-28A35
Part No.:
A41-175-28A35
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
A41-175-28A35.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Shipping
A41-175-28A35 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
International High Power
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 12.5A, Series 6.25A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
175VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
79.38mm L x 95.25mm W
Height - Seated (Max):
73.02mm