Signal Transformer A41-130-20
Part No.:
A41-130-20
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
A41-130-20.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Shipping
A41-130-20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
All-4-One™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 13A, Series 6.5A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
130VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
71.40mm L x 76.20mm W
Height - Seated (Max):
85.70mm