MEAN WELL USA Inc. A301-300-F3
Part No.:
A301-300-F3
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
A301-300-F3.pdf
Description:
INVERTER 12VDC 300W 1 OUTLET
Shipping
A301-300-F3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
A301-300
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
230VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
1
Connector - AC Output:
Connector - Voltage Input:
Cigarette Lighter Plug
Power - Output Continuous:
300 W
Power - Output Surge:
600 W
Remote Capability:
No
Region Utilized:
Europe
Size:
6.50" L x 3.46" W x 2.91" H (165.0mm x 88.0mm x 74.0mm)