KEMET 9TS6MD6137AARX
Part No.:
9TS6MD6137AARX
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
9TS6MD6137AARX.pdf
Description:
.061UF 440V
Shipping
9TS6MD6137AARX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
137 µF
Tolerance:
-5%, +15%
Voltage Rating - AC:
440V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension:
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max):
11.102" (282.00mm)
Termination:
Terminal Block
Lead Spacing:
0.748" (19.00mm)