Cornell Dubilier Knowles 944U700K122ABM
Part No.:
944U700K122ABM
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
944U700K122ABM.pdf
Description:
CAP FILM 70UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Shipping
944U700K122ABM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
70 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1200V (1.2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.772" (45.00mm)